Sivilce izi için bile kök hücre kullanılıyor

ccbudak 23 Aralık 2015 0
Sivilce izi için bile kök hücre kullanılıyor

Kök hücre tedavisi; kırışıklıkların azalmasından sarkmanın toparlanmasına ve hatta yerleşmiş sivilce izlerinin iyileştirilmesine kadar pek çok alanda kullanılıyor
İnsan ömrü her geçen gün uzuyor. Yaş ilerledikçe de özellikle yüz, boyun, dekolte bölgesi ve ellerimizde kırışıklık ve sarkmalar meydana geliyor. Özellikle sigara içen ve uzun süre güneşe maruz kalanlarda bu yıpranma daha şiddetli oluyor. Yüzdeki kırışıklar, boyun ve dekoltenin gençleştirilmesi, ellerin gençleştirilmesi, dudakların biçimlendirilmesi, sivilce izlerinin, hatta uzun süreli deri yaralarının ve izlerinin tedavisi için kullanılan kök hücre ile ilgili merak edilenleri Liv Hospital Ankara Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Başak Kandi anlattı…

Cildimize kök hücre nasıl uygulanır?
Cildimizde en taze, hasarsız ve güneş görmemiş kulak arkası cildinden steril şartlarda mercimek tanesi büyülüğünde doku alınır. Bu doku soğuk zincir ile özel laboratuvara gönderilir ve üretime alınır. Doku laboratuvar ortamında, cildin genç kalmasını sağlayan fibroblastlarına ayrılıp çoğaltılır. Çoğaltılan hücreler istenilen bölgelere tekrar enjekte edilir. Bu süreç kişiye göre değişmekle beraber dört-altı hafta sürer. Elde edilen fibroblastlar üçer hafta ara ile üç kez 2 ml’lik dozlarda cilde enjekte edilir.

HEMEN ETKİLER

Etkileri ne zaman görülmeye başlar?
Kişiye bağlı olarak değişebilmekle birlikte ilk etkiler, ilk enjeksiyondan hemen sonra da gözle görülebilir ama esas sonuç üç-dört hafta içinde görülür.

Gençleştirmek için hangi alanlarda uygulanır?
Bu yöntemle yüzdeki kırışıklar ve derin olukların tedavisi, yüz ovalinin toparlanması, boyun ve dekoltenin gençleştirilmesi, ellerin gençleştirilmesi, dudakların biçimlendirilmesi, sivilce izlerinin, hatta uzun süreli deri yaralarının ve izlerinin tedavisi için kişinin kendine ait (otolog) canlı alt deri hücreleri (fibroblast) dolgu maddesi olarak kullanılır. Bu hücreler kolajen sentezleyerek derinin yeniden yapılanmasını sağlar. Alışılagelmiş dolgu maddelerinden farklı olarak uzun etkili bir yöntemdir. Dolgu maddelerinin aksine kişinin kendi hücrelerinden elde edilen bir yöntem olarak, kişinin doğal güzelliğini ortaya çıkartmaya yardımcı olur, cildini yeniler.

Sivilce izinin tedavisinde kök hücre nasıl uygulanıyor?
Sivilciler, kadın erkek herkesin ortak derdi. Zamanında tedavi edilmeyen sivilceler yüzde izler bırakabilir. Özellikle ergenlik döneminde oluşan büyük ve iltihaplı sivilceler yanlış müdahalelerle derin izler oluşmasına neden olabilir. Kök hücre tedavisi ile sivilce izleri kaybolabilir. Kök hücre tedavisi cildin orta tabakasındaki sivilcelerin oluşturduğu hasarı onarır. Tedavide kullanılan fibroblastlar cildin orta tabakasında bu hasarı onaran maddelerin yapımını sağlar. Bu maddeler yeni ve sağlam hücrelerin oluşumuna yol açarak izleri tedavi eder.

YAN ETKİSİ VE ALERJİ RİSKİ YOK

Herkese uygulanabilir mi?
Hiçbir zararı ve alerji riski yoktur, kalıcı ve uzun etkilidir, güvenlidir.

Nasıl sonuçlar elde ediliyor?
Yeni kolajen cildin kırışıklığının azalmasına, sarkmanın toparlanmasını ve sonuçta yıllara meydan okuyan yeni bir cilt görünümüne kavuşmamızı sağlar. Bu tedavi ile cilde verdiğimiz fibroblastlar kolajen sentezleyerek derinin yeniden yapılanmasını, bu da cildin pırıl pırıl olmasını sağlar.

Riskleri var mı?
Hasta için hiçbir risk oluşturmaz. Alerji riski yoktur. En güvenilir yöntemlerden biridir. Hastanın mimik hareketlerinde bir değişiklik yapmaz, o nedenle sonuçları çok doğaldır.

Tedavinin etkisi ne kadar sürer?
Tedavinin etkisi yaklaşık beş yıl devam eder. Alınan doku saklandığı için tekrarında tekrar bir işleme gerek yoktur ve hastanın kendi dokusundan tekrar hazırlanabilir.

Etkileri ne zaman görülmeye başlar? Kaç yılda bir tekrar etmek gerekir?
Etkinliği birinci ay ile beraber görülmeye başlar ve hastayı yaklaşık beş yıl kadar korur. İşlemin etkisi bitiğinde kişi beş yıl önceki halinden daha iyi bir görüntü ile hayatına kaldığı yerden devam eder. İstenirse işlem tekrar yenilenebilir.

GÜZELLİĞİN SIRRI KÖK HÜCREDE SAKLI

Estetik cerrahinin en çok uygulanan tedavilerinin başında gelen kök hücreyle; yüz gençleştirme tedavisi ile yaşla birlikte eksilen dokular yeniden tamamlanır ve gençleşme sağlanır. Liv Hospital Estetik, Plastik ve Rekonstriktüf Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ümran İleri anlattı…

Kök hücre estetik cerrahide hangi alanlarda kullanılıyor?
Kök hücre teknolojisi; yüz gençleştirme, doku onarımı, meme büyütme, boyun gençleştirme, kalça dikleştirme-dolgunlaştırma, el gençleştirme alanlarında kullanılabiliyor.

Estetik cerrahide kök hücre uygulaması nasıl yapılır?
Lokal ya da genel anestezi altında enjektör ile genellikle hastaların da kurtulmak istediği bölgeler olan karın, bel ya da kalça bölgesinden bir miktar yağ dokusu özel kanüllerle alınır. Sonrasında bir dizi işlemden geçirilerek kök hücreler, yağ hücrelerinden ayrılır ve tamamen kök hücre içeren bir sıvı elde edilir. Bu milyonlarca kök hücre içeren sıvı, ihtiyaca göre kullanılacak yere enjekte edilir. Konulduğu yerde eksik olan hücreleri tamamlayarak hızla yerleşip yaşamaya başlar ve buradaki kan dolaşımını artırarak dokuları onarır ve hızlı bir iyileşme başlatır.

Kök hücre estetik alanda en çok nerede kullanılıyor?
Kök hücre yapılan ve en çok rağbet gören uygulamaların başında yüz gençleştirme geliyor. Yüz dokuları yaşın ilerlemesi ile birlikte tüm dokular gibi zayıflayıp yaşlanmaya ve hücre sayısı azalarak atrofiye olmaya başlar. Bu dokuların zayıflaması ve hücrelerin azalmasıyla yüz dokuları sarkar. Kök hücre tedavisi ile eksilen dokular yeniden tamamlanarak gençleşme sağlanır. Sigara içilmemesi altın kuraldır.

BU TEDAVİNİN AVANTAJLARI NELERDİR?

Uygulandığı bölgede kan dolaşımını artırdığı için cilt gençleşir ve daha parlak bir hal alır.
Konulduğu bölgelerde yeni hücre oluşumunu çoğaltarak doku gençleşmesini artırır.
Kendi doğal hücrelerimiz olup reaksiyon riski olmayan kök hücreler, yeniden yerleştirildiği vücudumuzda kolayca yaşamaya başlar ve eksiklikleri gideren son derece sağlıklı bir uygulamadır.
Neredeyse tamamen ağrısız bir uygulamadır.
Büyük cerrahi işlemlerde olduğu gibi aşırı şişmeler morarmalar pek görülmez. Kişi normal yaşamına kısa sürede döner.
Uygulandığı bölgelerde herhangi bir iz bırakmaz dikiş gerektirmez.
Pansuman gerektirmez ağrılı ve yorucu kontroller yoktur.
İyileşme süresinin çok kısa olmasını yanı sıra tedavinin etkisi de kısa zamanda ortaya çıkmaya başlar.

Bu haber Hakkında Yorum yapın »